ANTEP FISTIĞI DAL GÜVESİ

Kermania pistaciella

 

TANIMI:

Kelebeğin kanat açıklığı 11-12 mm kadardır. Üstten görünüşünde hakim renk siyahtır.Ön kanatlar ince ve uzun olup kenarları fazla saçaklıdır.Ön kanatlarının ucunda ve orta kısımlarında ikişer adet altın sarısı renkli leke vardır.Arka kanatların üzeri ise hafif kahverengi desenlerle kaplıdır.

Yumurta açık portakal rengindedir. İnce uzun tombul bir fındığa benzer ve üzerinde uzunlamasına çizgiler bulunur.

Olgun larva, süt beyaz renkli olup 5.5-9 mm boyundadır. Vücudu 11 segmentli ve ağız parçaları iyi gelişmiştir.

Pupa, bir Kokon içinde ince dallarda dala yapışık olarak bulunur.Kokon kurşuni renklidir.Uzunluğu 6.4 mm kadardır.

 

YAŞAYIŞI(BİYOLOJİSİ):

Zararlı, kış mevsimini sürgün içinde larva döneminde geçirir.Şubat-Nisan içinde pupa olan larvalardan ilk ergin çıkışları Mayıs ayında başlar.Pupadan çıkan erginler bir süre beslenip, çiftleştikten sonra yumurta koymaya başlarlar.Yumurtalar, sürgün uçlarına veya meyve salkımlarına bırakılır.Bir dişi 33-60 arasında yumurta üretebilir.

Yumurtadan çıkan larvalar, sürgün veya salkım uçlarından doku içine girerler. Larva süresi uzun olup 10 ay kadar sürer.Böylece yılda bir nesil verir.

 

KONUKÇULARI: Antepfıstığı

 

ZARARI :

Zararı diğer Antepfıstığı zararlılarından ayrıcalık gösterir. Genç larvalar sürgünlerin en hassas olan uç kısımlarında dolanarak büyüme konisini tahrip eder. Tahrip olan tomurcuk bir sonraki bahar aylarında bazen yapraklanamaz veya yapraklansa da büyüme zayıf olur. Bu sürgünlerdeki salkımlarda genellikle boş meyve teşekkül eder.Sürgün ve yaprağı bulunmayan meyve salkımlarına kör cumba adı verilir.

Larvalar bazen salkımlardan, sürgün içine girer.Bu şekilde zarar görmüş salkımlarda daneler dökülerek seyrekleşme görülür.Bazen salkımlar tamamen kurur.diğer bir zararı da, sürgünlerdeki meyve gözlerinin dökülmesine yol açmasıdır. En önemli zararı ise uzun yıllar zarara uğrayan sürgünlerde büyümenin dumura uğramasıdır.

 

MÜCADELESİ:

Mekanik mücadele: Sürgünler üzerinde bulunan pupalar Mart başı Nisan ortalarına kadar, toplanarak yok edilmelidir.

Kimyasal mücadele: Şubat ayında on ağaçta 100 adet son yıl sürgünü kontrol edilir.Sürgünlerde %10 bulaşma bulunduğunda ilaçlı mücadele yapılır. Mücadelesinde genç larvaların,sürgün içine girmeden ölmeleri hedef alınır.25-30 gün kadar süren yumurta açılma süresi boyunca ağaçlar ilaçlı bulundurulmalıdır. Yumurtaların açılma zamanı Nisan ayı ortalarından Mayıs ayı sonlarına kadar sürmektedir.

Nisan ayı sonunda birinci ilaçlama ve Mayıs ayı ortalarında da ikinci ilaçlama yapılması gereklidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir