ANTEPFISTIĞI İÇ GÜVESİ

Recurvaia pistaciicola

 

TANIMI:

Kelebeğin kanat açıklığı 9.5-11mmdir. Baş ve thorax gri olup üzerinde koyu lekeler bulunmaktadır. Üst kanatlar genellikle açık gri renkli görülür. Larva 7-11 mm uzunluğunda sarı yeşil renklidir. Vücudun her segmentinde genişçe kırmızı renkli bir bant bulunur. Bazı bireylerde bant yeşildir. Pupaları kahve renkli olup 5-8 mm. uzunluğundadır.

 

YAŞAYIŞI(BİYOLOJİSİ):

Zararlı,kış mevsimini ince bir kokon içinde larva halinde,diapoz durumunda geçirir. İlkbahar aylarında pupa ve ergin olurlar. İlk ergin çıkışları Nisan ortasında başlar ve Mayıs sonuna kadar devam eder. Çiftleştikten sonra, dişiler yumurta koymaya başlar. Yumurtalar yaprak ayasına, daha az olarak da yaprak sapına ve salkım sapı üzerine konur. 

            Yumurtalardan ilk larva çıkışı Mayıs başında görülür. Larvalar fıstık meyvelerinin kabuğunda açtıkları yuvarlak bir delikden içeri girerler. Larvanın meyvelerde beslenme süresi 30-40 gün kadar sürer. Bu sürenin sonunda meyveyi terk ederek kışlağa çekilirler. Bu şekilde yılda 1 nesil verir.

 

KONUKÇULARI: Antepfıstığı

           

ZARARI:

 Larvaları,meyve içinde beslenirler. Yumurtadan yeni çıkan genç larvalar,henüz taze olan meyve kabuğunu,meyve sapına yakın bir yerden delerek içeri girer ve yeni oluşan embriyoya zarar verir. Larva gelişme dönemi boyunca bir meyvede beslendikten sonra onu terk ederek diğer meyveye girer. Bu şekilde bir tek larva 8-12 meyveyi tahrip edebilir. Bu nedenle bir cumbada sağlam meyve bulmak bazen mümkün bile olmayabilir. Genel görünüm itibari ile cumbalar tamamen tahrip olmuştur. Zararlı larva meyveden meyveye dolaştığından çoğu kere onu bulmak bile mümkün olmayabilir. Sadece tahrip ettiği meyvelerde larvanın beslenme artıkları görülür. Ayrıca meyvelerde erken dönemde girişli çıkış yaptığından zararlı tarafından açılan delikler meyvenin büyümesi, sırasında kapanır. Bu nedenle meyvede herhangi bir delik bulunmayabilir.bu zararlı tarafından tahrip olmuş meyvelerde gelişme durur ve özellikle meyvenin uç kısımlarında kabuk rengi değişerek kahverengi bir durum alır.

 

MÜCADELESİ:       

            Kimyasal Mücadelesi:10 ağaçtan 100 meyve olmak üzere bir bahçede en az 300 meyve alınır ve içi kontrol edilir. Meyvelerde %3 oranında canlı larva bulunduğunda mücadele yapılmalıdır. En uygun mücadele ise meyvelerin içinde ilk genç larvalarının görüldüğü zamandır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir