ANTEPFISTIĞI  YAPRAK PİSİLLİDİ

Agonoscena spp.

 

 

TANIMI:

Ergin 1.2-1.8mm. boyunda, kirli açık sarı renklidir.Kanatlar genel görünümde saydamdır.Baş büyük petek gözler kırmızıdır.

Yumurta önce beyaz , açılmaya yakın koyu sarı turuncu renklidir.elipsoit biçimde olup bir ucu daha sivricedir.

Yeni çıkan nimfler önce beyaz sonra sarı, ergin olmaya yakın ise koyu sarı renklidir.

 

YAŞAYIŞI(BİYOLOJİSİ):

Kışı, ergin halde ağaçların kabukları altında, çatlaklar içinde ve yere dökülmüş meyve yaprakların altlarında geçirir.Mart-Nisan’da kışlakları terk eden erginler, tomurcukların bulunduğu dallara gelirler. Bir süre beslenip çiftleşirler. Dişiler yumurtalarını tomurcuklara veya yeni açmakta olan yapraklara bırakır.

İklim şartlarına göre 3-7 günde açılan yumurtalardan çıkan nimfler hemen beslenmeye başlarlar. Üç hafta içinde 5 gömlek değiştirerek ergin olurlar.

Yılda 6’ ya kadar nesil verebilir.

 

KONUKÇULARI: Antepfıstığı

 

ZARARI:

Hem ergin hem de nimfleri yaprakların alt yüzünde beslenirler.Bitkinin öz suyunu emerek zararlı olurlar ve bazı türler fumajine neden olurlar.

 

MÜCADELESİ:

Mayıs ayı ortalarından itibaren haftada bir yapılacak sayımlar sonrası zararlının artan populasyon yoğunluğu(20-30 nimf/bileşik yaprak)göstermesi halinde, ilk yazlık ergin ve yumurta sayısında belirgin bir artışın kaydedilmesi, ilk ergin parazitlerin çıkışların başlamamış olması, bu koşullara uyulduğunda tek ilaçlama yeterli olduğu gibi doğal dengede korunmuş olacaktır.Yaralıların fazla olduğu temmuz-ağustos aylarında dikkat edilmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir