BAĞ AĞUSTOS BÖCEĞİ

Klapperichen viridissima

TANIMI:

Erginleri iki çift zar yapısında ve vücudun üzerinde  çatı şeklide duran kanada sahiptir.Erginleri açık yeşil renklidir. Erkeklerin boyu kanatlarla birlikte ortalama 33.8 mm , dişilerin ise 35.0 mm’dir. Yaz ayları boyunca bağlarda erkeklerin sürekli ses çıkartmaları ve yanlarına yaklaşıldığında hemen uçmalarıyla kolayca tanınırlar.Ses çıkartma organı erkeklerin abdomenlerinin ventralinde bulunur.Baş iri , petek gözleri belirgin, protoraks iyi gelişmiştir ve abdomen sona doğru incelerek sivri bir şekilde nihayetlenir.Tarsus 3 segmentlidir.Anten kısa ve sert kıl gibidir.
    Yumurtanın ortası şişkin olup iki tarafı sivridir. İlk bırakıldığında beyaz, açılmasına yakın ise koyu pembe renklidir. Boyu ortalama 1.5 mm’dir.
    Yumurtadan yeni çıkan nimfler açık pembe renkte ve çok hareketlidir. Daha sonraki nimf dönemlerinde renk beyaz, kirli sarı ve yeşilimsidir. Beş yıllık nimflerin boyu 22.27 mm’ dir.
YAŞAYIŞI (BİYOLOJİSİ):

 Ergin çıkışları Haziran sonlarında başlar, Temmuz ortalarında en yükseğe ulaşarak Ağustos başlarında sona erer. Böylece çıkışlar kademeli olur ve 35-45 gün sürer. Dişiler yumurtalarını bir yıllık sürgünlere bırakırlar. Dişiler ovipozitörleri ile çubuklar üzerinde yarıklar açarlar. Ve bu yarıkların iki kenarına kabuk ile odun dokusu arasına yumurtalarını muntazam sıra halinde bırakırlar. Her yarık içinde ortalama 30 kadar yumurta bulunur. Bir dişi 12-15 günlük ömrü boyunca 10-15 yarık açabilir. Bir dişi 600 kadar yumurta bırakabilir. Yumurtaların kuluçka süresi 27.3ºC sıcaklık ve %36 orantılı nem koşullarında 34-36 gün kadardır. Yumurtadan çıkan nimfler kendilerini toprağa atar ve bağ köklerine giderek beslenmeye başlarlar. Toprak içinde 5 yıl süren tüm nimf dönemlerini geçirirler.Larva dönemi toprakta geçirilir ve bir yıldan fazla sürer.Yumurtalar konukçunun ince sürgünlerinde açılan yaralara konur. Bunlar 5 yılda gelişirler ve bu süre içinde toprak altında kalırlar. Beş yılda 1 döl verir

KONUKÇULARI:

Asma ağustos böceği önemli bir bağ Zaralısıdır. Bu bitkinin dışında ülkenizde kavak, iğde, devedikeni gibi bitkilerde de beslenmektedir.

 

 

ZARARI:

Dişilerin yumurta bırakmak için ovipozitörleriyle bir yıllık sürgünlere açmış olduğu delikler, sürgünün büyümesiyle genişler ve 5-6 cm uzunluğunda çatlaklar oluşur. Fakat bu çatlaklar sürgünün kurumasına neden olmaz.
    Asma ağustosböceği’nin esas zararını nimfler yapar. Bunlar asma köklerinin öz suyunu emmek suretiyle sürgünlerin zayıflayıp bodur kalmasına, boğum aralarının kısalmasına, yaprakların küçülmesine  ve vaktinden önce sararıp dökülmesine neden olur. Asma kökleri emgi nedeniyle siyahlaşıp çürür. Sonuç olarak asma çalılaşır ve zamanla ürün alınamaz hale gelir. Bu görünümüyle kısa boğum hastalığı ile karıştırılabilir.

 

MÜCADELESİ:

  Bu zararlıya karşı savaş oldukça güçtür. Çünkü nimfler toprak altında yaşar ve 5 yıl gibi uzun sürede gelişmelerini tamamlarlar. Bu nedenle kimyasal savaştan sonuç almak güçtür.  Aynı zamanda başarısı da düşük olur. En etkili savaş yöntemi kültürel önlemler ve  mekaniksel savaşın bir arada yapılmasıyla gerçekleştirilebilir. Bunun için ;

  1. Yaz aylarında yumurta bırakmak amacıyla açılmış yarıkların bulunduğu çubuklar kesilip yakılmalıdır.
  2. Ağır zarar nedeniyle sararmış omcaların kökleri açılarak nimfler toplanıp ezilmelidir.
  3. Erginlerin yumurta bırakmalarını engellemek için erginlerin çıkış dönemi olan haziran başlarından ağustos ortasına kadar organik fosforlu ilaçlardan biriyle  20 gün arayla 3-4 ilaçlama yapılmalıdır. Bu ilaçlamalar bağlardaki salkım güvesi ilaçlamaları ile birleştirilerek ilaç tasarrufu sağlanabilir. Bu ilaçlamalarda hasat durumu daima göz önünde tutulmalıdır.

  Bu sayılan savaş yöntemleri en az 5 yıl ard arda sürdürülmelidir.

Kültürel  önlemler:Asma köklerinin öz suyunu emmek suretiyle asmayı zayıflatıp verimi düşürdüğü için, öncelikle bağları kuvvetli bulundurmak gerekir. Bunun için bağlar bilinçli olarak gübrelenmeli ve toprak işlemesi zamanında yapılmalıdır.

Mekanik Mücadele :
   Asma sürgünlerinde yumurta bırakılmış yara izleri gözle kolaylıkla görülebilir. Yumurtaların açılmasından önce bu yara yerlerinin altından kesilmek suretiyle bir mekaniksel mücadele uygulanmalıdır. Bunun için bağda tesadüfen seçilen asmalardan alınan 100 adet yumurta bırakılmış dalda yumurta rengi incelenir. Eğer %50’den fazla dalda yumurta pembe renk almışsa, dal kesme işlemine geçilir. Kesilen dallar güneş altında bırakılarak 24 saat içinde suyu çekilen çubuklardaki yumurtaların ölmesi sağlanır. Dal kesme işlemine genellikle Ağustos ayında başlanır ve 12-13 gün içinde bitirilir.
    Ayrıca sabahın erken saatlerinde uyuşuk halde bulunan erginlerin elle toplanması da yararlıdır. Bu da Haziran’ın son haftasında başlayıp Temmuz sonuna kadar devam eder. Asma ağustosböceği nimflerinin gelişmelerini 5 yılda tamamladıkları göz önünde bulundurularak, bu zararlı ile bulaşık bir bölgede yapılacak mücadelenin üstüste en az 5 yıl devam etmesi gerekir.

Kimyasal mücadele :

Kimyasal mücadelesinden başarılı sonuç alınamamaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir