HAZİRAN BÖCEKLERİ

Polyphylla fullo

Polyphylla olivieri

Polyphylla turkmenoglui

Tanımı- yaşayışı:

Ergin dişinin vücut uzunluğu 30–32 mm’dir. Antenleri küçük ve ucu topuzlu erkeğin vücut uzunluğu 28–30 mm ve antenleri büyük ve yelpaze şeklinde 7 parçalıdır. Vücut rengi kızılımtrak kahverengi çok sık beyaz pulcuklarla tamamen kapalıdır. Yumurtaları ilk günler mat krem renginde zamanla pembemsi krem rengine döner. Yumurtalar 2,8- 3 mm kadardır. Larva büyük, etli ve sarımsı olup C harfine benzer. Üzeri ince ve seyrek kıllarla örtülü, baş büyük ve öne doğru meyillidir. Göğüs kısmında gelişmiş 3 çift bacak bulunur. Toprağı kazmak için kullanılır. Karnın son halkası daha büyüktür. Olgun larva topraktan ördüğü yuva içinde prepupa ve aynı yuva içinde pupa olur. Pupalar 40- 50 mm. Boyunda koyu kahverengidir. Erginler haziran ayının 2. haftası; temmuz ayının ilk yarısı akşamüzeri güneş battıktan sonra, uçuşur, çiftleşir ve daha sonra toprağa girerler. Yumurtalarını toprağın 18–20 cm derinliğine gruplar halinde bırakırlar. Yumurtalar temmuz sonlarına doğru açılır. Çıkan larvalar önce toprağın humusu ile beslenirler. Ağustos eylül ayında 2. dönem larva olur, köklerle beslenir ve kışı bu dönemde geçirirler. Mart ayında tekrar beslenir; mayıs sonu haziran ayı içinde 3. dönem larva olur. Bu dönem larvalarda yaz boyu beslenir, kışı istirahat şeklinde geçirdikten sonra ilkbaharda zararı devam eder. Beslenmeleri bitince prepupa ve pupa dönemleri geçirerek ergin olurlar. 2–2,5 yılda bir döl verirler.

 

Konukçu:

 Haziran böcekleri polifag zararlılardır. Asmalardan başka birçok tek yıllık ve çok yıllık bitkilerde zarar yaparlar.

 

Zararları:

 Haziran böceği larvaları omcaların köklerinde zararlıdır. Kumsal yerlere dikilmiş asma çubuklarını dikilmiş asmaların toprak altı kısımlarını kemirerek zarar yaparlar. Kemirilen çubuklar tutmaz; zarar gören omcalar kurur. Yeni dikim yapılan bağlarda zararı çok fazladır. Zarar oranı bazen % 50- %80 olabilir. Çoğunlukla kumsal, ince kumlu, alüvyonlu topraklarda yetiştirilen bitkilerin köklerinde bulunur. Ekonomik düzeyde zarar meydana getirir.

 

Mücadelesi:

Kültürel Mücadele:

 Haziran böcekleri yumurta bırakmak için otlu yerleri tercih ettiklerinden, bulaşık alanlar otsuz olmalı, larvaların hareketli olduğu ilkbahar ve yaz aylarında toprak hafriyat yapılmak suretiyle larva ve yumurtalar güneş ışınlarıyla karşı karşıya bırakılmalıdır.

 

Kimyasal Mücadele:

İlaçlama şubat- mart aylarında fidan dikimiyle beraber yapılmalıdır. Kuru bağlarda ise uygulama larvaların toprağa yakın olduğu ilkbahar ve erken sonbaharda yapılamalıdır. İlaçlar doğrudan dikim çukuruna ve omcanın açılan kök kısmına verilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir