Kamalı  nematodlar

   Xiphinema spp.

 

Tanımı:

Türkiyi de saptanmış türlerin 1,5-3,6 mm boyda olup her iki eşeyde iplik şeklindedir. Styletleri uzundur.styletin ön kısmı ince, arka akımsı kalın olduğu için ayde ta bir kamaya benzer.kamalı nematodlar ismi buradan gelir. Oesophagus da median bulb bulunmadığından  bazalbulbus akadar olan kısmı boru şeklindedir. Kuyruk kısmı koni veya parmak şeklinde olabilir. Dişi  de vulva vücudun ortasında yakın yerde olup ovari bir veya iki adettir. Erkek de bursa bulunmaz.spiculaeyi gelişmiş ve iki adet, testis iki adettir.kütikula üzerinden enine çizgiler çok belirsizdir.

           

Biyolojisi ve zararı:

ekto parazit nemotodlardır kışı genelde yumurta döneminde geçirirler.ilkbaharda uygun sıcaklık, nem ve konukçu koşullarında açılan yumurtlardan çıkan larvalar bitki köklerinden öz su emerek beslenirler,gelişirler ve ergin olurlar.yumurtalrını konukçu bitkilerin kökleri civarına bırakırlar.

            Polifagtırlar.bilinen türlwrin tercih ettiği konukçuarın başında asma gelir.Türkiyide tesbit edilmiş diğer konukçuların çınar,kavak.zeytin,dut,taş çekirdekli meyve ağaçları,trunçgiller ve çamdır.

bu nemotad üzerinde yapılan çalışmalardan anlaşıldığına göre bu türün zararı asma köklerinde beslenerek öz suyun alınması sonucunda zamanla kök çürümesi veya kuruması şeklindedir. Yeni yetişmekte olan bağlarda 5-8 yıl sonra ürün vermeye başlama zamanı asmalarda genel bir durgunluğun başlaması karakteristik belirtilerindendir.Ancak bu nemotodun esas ve daha önemli zararı bağlarda tehlikeli bir vürs hastalığı olan kısa bogum hastalığı taşımasıdır.BU hastalığa yakalanmış bir asma da ise çubuklarda boğum aralığı azalır,yapraklar sararır,deforme olur,oncalar zayıflar.Asmada bodurlaşma ve genel olarak çalışma görülür ve böylece asma verimden düşer.

 

Mücadelesi:

 (özellikle X.index’e karşı )

 

  1. Yeni kurulacak bağlarda kullanılan fidan ve kalemler kısa boğumla bulaşık olmayan anaçlardan sağlanmalıdır.
  2. Yaşlandığı veya verimden düştüğü için sökülen bağların yerine 5-6 yıl geçmeden yeni bağ kurulmalıdır.
  3. Bulaşık yerlere bağ kurma zorunluluğu varsa, mayıs-ekim aylarında nematisit etkili ilaçlarla bu gibi yerlerde toprak ilaçlaması yapılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir