ELMA AĞ KURDU

(Hyponomeuta malinellus ( Lep: Hyponomeutidae ):

 

TANIMI VE YAŞAYIŞI:

 

Bu zararlının erginleri yaklaşık 1 cm uzunluğunda, üst kanatları beyaz zemin üzerine siyah noktalı kelebeklerdir. Yumurta paketinin üzeri dişi kelebeğin salgıladığı jelatinimsi bir madde ile örtülü ve balık pulu şeklinde dizili görülür. Olgun larvalar 14 mm

uzunluğunda yeşilimsi esmer veya sarımsı renkte üzerleri siyah noktalıdır. Önceleri açık

kahverengi, sonra koyu kahverengi olan pupaları 7-8 mm uzunluğundadır.

 

Kışı larva halinde yumurta paketi altında geçirir. Mart sonu nisan başında, yumurta paketinde delik açarak paket kabuğunu terk eden larvalar, yaprak epidermisleri arasına girer ve bir süre burada beslenirler. Daha sonra yaprak epidermisini terk eden larvalar, yaprakları ağlarla birbirine sararak içinde toplu halde, damarları hariç yaprağın diğer kısımlarını yiyerek beslenirler. Mayıs sonu haziran başlarında pupa olurlar ve 10-15 gün sonra da ergin kelebekler çıkmaya başlar. Dişi kelebekler yumurtalarını ağaçların 1-3 yıllık dallarına paketler halinde bırakırlar. Yılda 1 döl vermektedirler.

  

ZARAR ŞEKLİ:

Elma ağ kurdunun larvaları, elma ağaçlarının yapraklarını yemek suretiyle zarar yaparlar. Ayrıca çiçek tomurcukları ve meyvelerde de zarar yapabilirler. Ağaçları tamamen yapraksız bırakarak, yanmış gibi bir görünüm almasını neden olurlar.

  

KONUKULARI: 

Esas konukçusu elma ağaçlarıdır. Japon elmasında da zarar yapar, üvezde bulunduğu tespit edilmiştir.

  

MÜCADELESİ :

Mekanik Mücadele:

Yumurtaların çoğunluğunun genç dalların gözleri civarına bırakıldığı göz önünde bulundurulursa zamanında ve usulüne uygun budamanın yapılması ve budama artıklarının bahçeden uzaklaştırıp kurumaya terk edilmesi veya yakılması ile genç dallar üzerinde larva paketleri altında kışlamaya çekilen larvaların önemli bir kısmı imha edilmiş olur. İlkbaharda yaprak ve tomurcuklarda beslendikleri sırada larvalar toplu olarak toplanıp ezilerek imha edilebilir. Bu işlem zararlı yoğunluğunun az olduğu bahçelerde yapılabilir.

   

Biyolojik Mücadele:

Bu zararlının çok sayıda parazitoit ve predatörü bulunmasına rağmen, bunlar zararlıyı baskı atında tutamamaktadır. Uygun ilaçlar ve ilaçlama programı ile bunların etkinlikleri arttırılabilir. Elma ağ kurdunun biyolojik mücadelesinde Bacillus thuringiensis Berliner içeren bakteri preparatları başarılı bir şekilde kullanılmaktadır.

 

Kimyasal Mücadele:

İlkbaharda yapraklarda larvaların ilk zararlarının görülmesinden itibaren son larva devresine kadar ilaçlı mücadele yapılabilir. İlaçlamaların çiçeklerin açılmasından önce ve çiçek taç yapraklarının % 70-80’inin dökülmesinden sonra yapılması gerekir. Ağaç başına ortalama 10 larva paketinin sayılması halinde ilaçlı mücadelesi gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir