ERİK TESTERELİ ARISI

Hoplocampa flava

 

Tanımı:

Kışı Ergin boyu 4-7mm, kızıl kahverengi ve siyah bacaklı arıcıklar olup ön kanatların üst tarafının ortasında siyah bir leke mevcuttur. Dişilerde ovipozitör testere şeklindedir. Yumurtaları beyaz ince, uzun, oval 0,4-0,5 mm boyundadır. larvalar krem renkte ve gelişmiş larva boyu 10-15 mm dir.

Yaşayışı:

Kışı toprağın bir kaç santimetre altında larva döneminde geçirirler. İlkbaharda çiçekler açmak üzere iken çıkışlar başlar. Günün sıcak saatlerinde uçuşurlar, serin havalarda ise çiçeklerin içerisine gizlenirler, polenle beslenirler.
Bir çiçeğe 2-3 bazen de 4-5 yumurta bırakırlar. 1-2 hafta sonra açılan yumurtalardan çıkan larvalar çiçek tablasının çevresinde galeri açmaya başlarlar. Sonra meyvenin iç kısmına doğru yönelir, çekirdekleri yerler. Elma ve armutta durum böyle olmakla beraber, erikte ise larva yumurtadan çıkar çıkmaz çekirdeklere yönelir. Zararlı gelişmesini 3-5 haftada tamamlar, yılda bir döl verir.
 

Konukçu:

 Bu zararlının konukçusu erik ağacı ve meyvesidir.

 

Zararları:

Elma testereli arısının zararı elmalar, fındık büyüklüğüne geldiğinde; erik testereli arısının zararı meyveler bezelye veya fındık büyüklüğüne geldiğinde olur. Meyve testereli arıları %100’e varan meyve dökümüne yol açabilirler.

 

Mücadelesi:

Kültürel Önlemler :

Testereli arı zararı görülen bahçelerde kışın toprak işlemesi yapılarak zararlının populasyonu azaltılabilir.

İlaçlı Mücadele:

 En uygun ilaçlama zamanı, yumurtalar açılmaya başladığı zamandır.Birçok çeşitte tam çiçeklenme dönemine rastlar. Tam bu dönemde faaliyette olan bal arılarının korunması yönünden, ilaçlama çiçek taç yaprakları dökülürken yapılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir