FINDIK YAPRAK BİTİ

 Myzocallis coryli

    TANIMI:

     Fındık gal sineği erginleri yaklaşık 3 mm. boyunda,  parlak kırmızı renkli ve narin yapılıdırlar.Kanatları bir çift ve zar şeklinde olup iki damarlı olarak görünür.Kanatların uçları,antenleri ve bacakları tüylüdür.Dişiler yumurta koyma borusuna sahiptir.Dişilerin uçma yeteneği yoktur.Erkek bireyler ise dişilerden daha küçük yapılı olmalarıyla birlikte daha hareketli ve uçabilirler. Antenler her iki eşeyde de 14 parçalı olmasına karşın segmentlerin seyrek dizilmesi nedeniyle erkeğin anteni daha uzundur.Yumurtaları koyu pembe renkli,uzun ve ovaldir.Yumurtadan yeni çıkan larva renksiz ve şeffaftır,olgunlaşmaya başladıkça larva rengi beyazlaşır.Olgunlaşmış larvalar ortalama 3 mm kadardır.Kokon içindeki larvalar sarı renklidir,pupa biçimi fıçı tipindedir.

   

    YAŞAYIŞI:

    Fındık gal sineği kışı, larva döneminde ve toprağın 1 cm. derinliğinde beyaz bir kokon içinde geçirir.Daha sonra bu kokon içerisinde  Mart ayında pupa olur.Yaklaşık iki haftalık pupa döneminden sonra ergin çıkışı başlar.Çıkışın büyük çoğunluğu Nisan ayında olur.Ergin sineklerin ömrü 1-2 günlüktür.Çiftleşen dişi bireyler yumurtalar dağınık gruplar halinde yeni sürgün tomurcuklarının ucuna,gizli ve korunmuş yerlere bırakılır. Bir dişi birey ortalama 100 yumurta bırakabilir.Ergin çıkışından 3-4 hafta sonra ilk galler görünür. Galler yaprakta damarlar boyunca,meyvelerde ise zuruf üzerinde oluşur ve her gal içersinde olgunlaşan larvalar bir çiğse yada yağmurdan sonra toprağa inerek kokon örerler ve ertesi ilkbaharda ergin olarak çıkarlar.

 

    ZARARI:

    Fındık gal sineği zararı yalnız larvalar yapar. Larvalar yaprak da damar boyunca, sürgünlerin uç kısımlarında galler oluşturarak ,yaprakta beslendiklerinden galler çok sayıda olduğunda yaprakları kurutmaktadır. Meyvelerde beslenme ile meyve gelişimi gerilediğinden  döküm olmaz,olsa da meydana gelen gallerin baskısı nedeniyle meyvelerde şekil bozukluklarına rastlanır ve bu ekonomik açıdan zarar ortaya koymaktadır. . Ancak meyve gallerin basıncı altında gelişemez ve biçimsiz bir durum alarak zarara uğrar. Yine sürgün uç tomurcuklarında oluşan galler sürgün gelişmesini engeller.Bu bakımdan sürgün ucu ve özellikle meyve galleri yaprak gallerine oranla daha önemli olmaktadır.

   

    YAYILIŞI:

    Genellikle Doğu Karadeniz Bölgesi fındık bahçelerinde ,özellikle Giresun ve Trabzon ilçelerinde yaygındır.

 

    KONUKÇULARI:

    Başta fındık olmak üzere diğer bazı meyve ve süs bitkilerini konukçu olarak seçmektedir.

 

    MÜCADELESİ:

    Doğada fındık gal sineği larvalarının iç ve dış asalakları belirlenmiştir.İç asalak olarak;Amblyaspis angustulaThoms.ve Prosactogaster oebalus Walk,dış asalak olarak ;Tetrasticus türleri belirlenmiştir.Bu asalaklar fındık gal sineği popülasyonu üzerinde etkinlik göstermekte ancak yeterli değildir.Larvalar toprakta kışladığından ocaklarda iyi bir toprak ilaçlaması yapılarak popülasyon azaltılabilir.İlaçlamalar koruyucu olarak yapıldığında ilaçlanacak olan bahçelerin bir yıl öncesinden tespit edilmesi gerekir.İlaçlı mücadeleye ergin çıkışı ile birlikte,diğer bir deyimle o bahçedeki yeni fındık sürgünlerinin çoğunluğu iki yapraklı olduğu dönemde (sürgün dibindeki iki koruma yaprakçığı dikkate alınmaz) başlanır. Yaklaşık Mart ayı sonu Nisan ayı başlarına rastlayan ilk ilaçlamadan 20 gün sonra ikinci bir ilaçlama yapılır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir