KIZIL AĞAÇ YAPRAK BÖCEĞİ

Agelastica alni

 

 

TANIMI:

 parlak mor görünüşlü mavi renkte 7 mm. boyundadır.larvalar siyah renkte az tüylü ve12 mm. kadardır.

 

YAŞAYIŞI(BİYOLOJİSİ):

İlk baharı kuytu yerlerde ve toprakta geçiren erginler ilk baharda havaların ısınması ile beraber fındık tepe yaprakları üzerinde görülürler. Mayıs ayından sonra kızıl ağaç bitkisinin yapraklarını tercih ederler. Bir süre beslenen dişiler yumurta bırakmaya başlarlar ve bir dişi yaprağın altına gelecek şekilde yaklaşık 600 yumurta koyarlar. Altlarında toplu olarak beslene larvalar yaklaşık bir ay içinde gelişmesini tamamlayıp toprağa iner ve bir yüksük içinde pupa olur. Temmuz-Ağustos ayında erginler çıkar. Bir kısım erginler 2. bir döl meydana getirir.2. döl erginleri eylülde toprağa iner önce pupa ve sonra ergin olurlar. Bu şekilde kışı geçirirler.

 

KONUKÇULARI:Fındık, kızıl ağaç

           

ZARARI:

 Erginler yapraklarda 3-5 mm. çapında delikler açarlar. Larvalar ise yaprağın ince damarlarına dokunmaksızın alt yüzünden kemirerek onu bir dantel haline getirirler. Salgın yıllarında kızıl ağaç ve fındıklar çok şiddetli zarar görürler. 5-10 yılda bir çok dar alanlarda salgın yaptığından önemli bir zararlı değildir.

 

MÜCADELESİ:

Kimyasal Mücadele:

 bahçe büyüklüğüne göre 10-30 ocak, 3*3.5 mm. boyutlu  beyaz bir örtü üzerine silkelenmelidir. Ocak başına 3 veya daha fazla ergin düşerse ilaçlama yapılmalıdır.ilaçlamaya ilk bahar da nisan sonlarında başlanmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir