AKDENİZ MEYVE SİNEĞİ

Ceratitis capitata

 

TANIMI:

    Erginleri 4.5-6 mm boyunda, genel rengi sarımsı kahverengi ve gözleri yeşil madeni parıltılıdır. Kanatları üzerinde siyah ve soluk kahverengimsi şeritler vardır. Bacakları kırmızımsı sarı olup, üzerinde sarı ve siyah kıllar vardır. Dişilerde ovipozitör belirgindir.

 

YAŞAYIŞI:

    Zararlı kışı toprakta pupa, ağaç üzerinde kalan özellikle turunç meyveleri içinde larva olarak geçirir.

İklim koşullarına bağlı olarak ilkbahar sonu ve yaz başlangıcında çıkan erginler beslendikten sonra, olgunlaşma periyoduna bağlı olarak bu meyvelerin herhangi birisine, kabuğun 1 mm derinliğine 1-9’u bir arada olmak üzere yumurtalarını bırakırlar. Çıkan larvalar meyvenin etli kısmı ile beslenerek 3 dönem geçirdikten sonra olgunlaşırlar. Larva gelişimi 9-18 gündür. Toprağın 2-3 cm derinliğinde pupa olur. Yazın bu süre 10-12 gündür. Yumurtalarını 16°C üzerinde koymaya başlar. Yumurta konulan meyveler erken olgunlaşmış gibi görülür ve dökülür. Ege bölgesinde yılda 4-5, Akdeniz bölgesinde 7-8 döl verebilir.

 

KONUKÇULARI:

    Şeftali, kayısı, trabzon hurması, incir, avokado ve turunçgillerdir.

 

ZARAR ŞEKLİ:

    Zarar larvası tarafından yapılır. Meyvenin etli kısmında beslenen larvalar, yumuşama ve çöküntü meydana getirirler. Zarara uğrayan meyveler, vaktinden önce olgunlaşır ve dökülür. Meyvelerin vuruklu ve enfekteli olması ihracata mani olmaktadır.

 

MÜCADELESİ:

Kültürel önlemler:

    Çevreye zararlıya ara konukçuluk eden şeftali, incir, trabzon hurması gibi çeşitler dikilmemelidir. Enfekteli meyveler toplanıp derin çukurlara gömülmelidir.

Kimyasal mücadele:

    Sonbaharda (Eylül-Ekim) özellikle erkenci çeşit satsuma mandarinlerin olgunlaşmasından önce tuzaklar asılarak sinek çıkış kontrolü yapılmalıdır. Sineğin tespitinden sonra vuruk kontrolü yapılır veya mandarinler vurma olgunluğuna erişmişse derhal ilaçlamaya geçilir. İlaçlamayı takiben tuzaklarda gene sinek görülüyorsa 7-10 gün ara ile hasada 10 gün kalıncaya kadar ilaçlamaya devam edilir. Günlük ortalama sıcaklık16 C  altına düştüğünde ilaçlama gerekmez. Limon bahçelerinde ilaçlamaya gerek yoktur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir