TURUNÇGİL PASBÖCÜSÜ

 Phyllocoptruta oleivora

 

Tanımı:                                                       

Ergin dişinin rengi sarıdan sarımsı kahverengiye kadar değişir. Hysterosoma üzerindeki halka sayısı 58 dir. Uzunluğu genişliğinin 3 katı kadardır. Cephalothorax düzdür, abdomen ise çizgilidir. Baştan arkaya doğru incelen bir iğ veya havuç şeklindedir. İki çift bacağı vardır. Son abdomen segmentinde yalancı bacak da denilebilen bir çift çıkıntı bulunmaktadır. Uzunluğu 0.10-1.12 mm, maksimum genişliği ise 0.04 mm’dir.

 

Yaşayışı:

Yumurtaları küre şeklinde, düzgün yarı şeffaf veya uçuk sarımsıdır. Meyve kabuğunun girintili yerlerinde ve yaprak çöküntülerinde tek tek veya gruplar halinde bulunur. Yumurtaların açılma süresi yazın 2-4, kışın ise 24-30 gündür. Uygun koşullarda yılda 30 döl verebilir. Nimfler de erginlere benzer fakat daha küçüktür

 

Zarar şekli:

Nimf ve erginleri taze yaprak, filiz ve meyveleri emmek suretiyle zararlı olurlar. Emgiye uğramış yapraklar normal rengini kaybederek sararır ve hafif solar. Taze sürgün ve yapraklarda soluk ve kırmızımtrak mor lekeler meydana getirir. Zarar görmüş portakal meyvelerinin üzeri siyahımsı mor, limonlarda ise gümüşi bozuk bir renk olur. Böyle meyvelerde büyüme durur, tadı bozulur ve pazar değeri düşer.

 

Konukçusu:

Portakal, limon, mandarin, turunç, altıntop, üçyapraklı, zeytin ve bir çok sebze türleri konukçuları arasında yer almaktadır

 

Mücadelesi:

Kültürel önlemler :

Mücadelesinde bahçe temizliğine önem verilmeli ve ara ziraatı yapılmamalıdır.

 

Biyolojik mücadele:

Yararlıları korunması için öneri dışı yan etkili ilaçlar kullanılmamalıdır.

 

Kimyasal mücadele:

Mayıs ayı başından itibaren çiçeklenmeden sonra her hafta turunçgil bahçesini temsil edecek şekilde bahçenin değişik yerlerinden 100 meyve el büyüteci ile (l0-l5 büyütmeli) kontrol edilir. Her görüş alanında (1cm2) ortalama 1-2 pasböcüsü görüldüğü zaman o bahçede ilaçlı mücadeleye geçilmelidir. Bir önceki yıl bahçedeki ağaçların yarısından fazlasında (en az %51) pasböcüsü zararı görülmüşse mayıs ayında ilaçlama yapılması gerekir. Bir bahçede diğer zararlılar için kış mücadelesi yapılacaksa ve bahçedeki ağaçların çoğu pasböcüsü ile de bulaşıksa, yazlık yağın içine bu zararlının ilaçlarından birisi karıştırılarak atılmalıdır.

İlk ilaçlamadan 7-8 gün sonraki kontrollerde zararın devam ettiği saptanırsa ilaçlama tekrarlanmalıdır. Ancak nokta ilaçlaması yapılması doğal dengenin korunması açısından yararlı olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir