TURUNÇGİL YEŞİL YAPRAKBİTİ

Aphis citricola

Tanımı:

Erginlerin kanatlı ve kanatsız formları vardır. Türlere göre siyah, yeşil ve gri renkte olup 1.5-0.25 cm büyüklüğündedir. Genellikle abdomen üzerinde, uzunluk ve şekilleri türlere göre değişen bir çift tüp şeklinde corniculus adı verilen çıkıntılar bulunur.

 

Yaşayışı:

Turunçgillerin taze yaprak ve sürgünlerinde yaşarlar. İlkbaharda döllemsiz çoğalarak koloniler oluştururla, 25°C de haftada bir döl verirler. Sıcaklığın 40°C ye ulaştığı yaz aylarında ölümler artar ve yoğunluğu azalır. Biyolojileri oldukça karışıktır.

 

Zararı:

Genellikle fidanlarda emgi yaparak zararlı olurlar. Yapraklar emgi sonucu kıvrılıp küçülür ve dolayısıyla gelişmeleri engellenir. Ayrıca çıkarmış oldukları tatlımsı madde nedeniyle fumajine neden olurlar. Yaşlı ağaçlarda genel olarak fazla yoğunluğa ulaşamazlar, bu nedenle onlardaki zararı önemsizdir.

Turunçgillerde bazı yaprakbitleri, Tristeza hastalık etmeni olan virüslerin de taşıyıcılarındandır.

 

Mücadelesi:

Kültürel önlemler:

Mücadelesinde başarılı olabilmek için bahçedeki yabancıotlar temizlenmeli, ayrıca ihtiyaçtan fazla azotlu gübre kullanılmamalıdır.

 

Kimyasal mücadele:

İlaçlamaya karar vermeden önce bahçedeki zarar oranları ve türleri tespit edilmelidir. İlkbaharda ağaçlar kontrol edilmeli ve ağaçların ortalama 15’ten fazla sürgünü bulaşıksa bahçedeki parazitoid ve predatörlere etkisi az olan spesifik afisitler kullanılmalıdır (pirimicarb 50 WP gibi). Eşik düzeyleri aşıldığında, mart-nisan aylarında spesifik ilaçları atılabilir ama genel olarak ilaçlamalardan kaçınılmalıdır veya nokta ilaçlaması yapılmalıdır. Pirimicarb A.gossypii’ye etkisizdir. Zaten bu tür, turunçgillerde kıvrılma zararı da yapmaz. Kıvrılma zararı yapan türlerA.citricola ve T.aurantii’dir.

Genelde sorun, devamlı taze sürgün veren fidanlıklarda görülmektedir. Ancak yaz aylarında doğal düşman faaliyetinin yüksek olduğu zararlıyı baskı altına alabilecek durumlarda ilaçlamalardan kesinlikle kaçınılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir