TURUNÇGİLLERDE YILDIZ KOŞNİLİ

Ceroplastes floridensis

 

Tanımı:

Yarım küre şeklinde, kirli beyaz renkte olup üzeri balmumu yapısında bir kabukla örtülüdür. Nimfler beyaz yıldız şeklindedir.Kanlıbalsıraya çok benzer fakat ondan daha küçüktür.

 

Yaşayışı:

Kışı, ince dal ve sürgünler üzerinde 1. ve 2. dönem nimf veya   ergin halde geçirir.  Dişi ilkbaharda 400-700 adet yumurtayı kabuğunun altına bırakır. Mayısın son haftasından itibaren hareketli nimfler görülmeye başlar. Nimfler kendilerini bir yere tespit ederler ve mumsu madde salgılayarak ergin hale gelirler. Yılda 2 döl verir. Konukçularının sürgün ve yapraklarında bulunurlar.

 

Zararı:

Meyvedeki zararı: fumajin oluşumuna neden olur. Yoğun Bulaşmalarda dökülür.

Yapraktaki zararı: fumajin oluşumuna neden olur.

 

Konukçuları:

Birçok Yabani ve kültür bitkisi konukçusudur. En fazla Meyer limon ve Valancia portakalda zararlıdır. 

 

Mücadelesi:

Kültürel önlemler:

Bahçe bakımına önem verilmeli, sık dikimden kaçınılmalı, bahçede hava akımını sağlayacak şekilde döllenme alınmalıdır.

  

Biyolojik mücadele:

Doğal düşmanları zaman zaman %25-30 oranında etkili olurlar. Bu nedenle kontrolsüz ve öneri dışı ilaçlar atılmamalıdır.

 

Kimyasal mücadele:

Eğer diğer kabuklubitler için yazlık yağ atılmamışsa ve mayıs ayında yaprak başına bir adet canlı ergin düşerse, erginlerde yumurta açılımı %100’e ulaştığı zaman yazlık yağ atılır. İkinci döl için de eylül ortalarındaki kontrollerde yine yaprak başına 1’den fazla canlı ergin düşerse ve yumurtaların %100’e yakını açılmışsa mart’a kadar 6-7 aylık dönemde kış ilaçlaması yapılır.

Bahçede Aonidiella spp. de bulunuyorsa, eğer mayıs ayı başlarına kadar olan zamanda bu kabuklubitler için bir ilaçlama yapılmışsa, daha sonraki ilaçlama Yıldız koşnili zamanına denk gelebileceğinden Yıldız koşnili için başka ilaçlama gerekmez. Eğer mayıs ortalarından haziran başlarına kadar Aonidiella spp. için bir ilaçlamam yapılmamışsa; haziran sonuna kadar, Yıldız koşnili için yapılan 1. ilaçlamadan sonra 2. bir ilaçlama yapılabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir